Aktywność fizyczna kobiety ciężarnej – ćwiczenia w ciąży, trening mięśni

Aktywność fizyczna kobiety ciężarnej – ćwiczenia w ciąży, trening mięśni
Oceń artykuł

Aktywność fizyczna kobiety w ciąży jest bardzo ważna z wielu względów. Nie tylko kobieta czerpie z tego korzyści, ale także jej nienarodzone dziecko.

Zacznijmy od zalet aktywności fizycznej dla przyszłej mamy. Po pierwsze aktywność fizyczna dobrze wpływa na wszystkie osoby. I pod warunkiem że przyszła mama nie dostała innych zaleceń od lekarza, to tego typu zachowanie może na nią wpłynąć tylko korzystnie. W początkowym etapie ciąży, przyszła mama może wzmacniać cały swój organizm, dzięki czemu bardziej zaawansowana ciąża będzie przebiegać mniej dotkliwie. Dolegliwości bólowe jak bóle pleców w ciąży, stawów czy kończyn dolnych mogą znacznie się ograniczyć w wyniku stałego utrzymywania odpowiedniego poziomu aktywności. Jednak, mimo że ciąża to nie choroba, to nie jest to również normalny stan. Należy więc pamiętać o tym, że pod sercem rośnie mały człowiek i aktywność fizyczna musi być dostosowana do tego właśnie stanu. Tak więc wszelkie sporty wymagające bardzo dużo siły powinny być ograniczone. Sporty wytrzymałościowe również. Teraz przyszła mama powinna się skupić na wzmocnieniu nóg i mięśni kręgosłupa. Teraz zadaniem takich ćwiczeń powinno być wzmocnienie a nie spalanie tkanki tłuszczowej. Dobrym przykładem może być joga czy gimnastyka dla ciężarnych. W internecie można znaleźć wiele przykładów tego typu aktywności.

Ćwiczenia w ciąży - etapyciay.pl

Kolejne etapy ciąży również dają możliwość wielu aktywności, jednak rosnący brzuszek może stanowić pewnego rodzaju ograniczenie. W związku z tym zestawy ćwiczeń powinny być dostosowane do odmiennego stanu. Jeżeli jakieś konkretne ćwiczenia sprawiają ból lub dyskomfort, to po prostu nie powinny być wykonywane.

W kontekście aktywności fizycznej należy też zwrócić uwagę na maluszka, dla którego aktywność fizyczna mamy jest równie ważna. Po pierwsze, aktywność mamy daje lepsze ukrwienie i mamy i dziecka, a lepsze ukrwienie niesie ze sobą lepsze dotlenienie mózgu dziecka co powoduje szybszy i skuteczniejszy rozwój. Z drugiej strony częsta zmiana pozycji ciała daje dziecku więcej bodźców ze świata a to również korzystnie wpływa na maluszka.

Jak widać aktywność fizyczna kobiet w ciąży jest ważna, jednak pamiętać należy o tym, że pod sercem nosi się małego człowieka i nie wszystkie aktywności mogą być wykonywane. Ćwiczenia należy dostosować do aktualnych możliwości.