Etapy ciąży, miesiąc po miesiącu - ciazaobjawy.pl

Co się dzieje w określonych etapach ciąży

Co się dzieje w określonych etapach ciąży
5 (100%) 1 vote

Warto znać etapy ciąży i wiedzieć co się dzieje w poszczególnych miesiącach ciąży. Wiele kobiet zapisuje sobie co się dzieje i chce wiedzieć jak w tym czasie wygląda ich maleństwo. . W medycynie oblicza się etapy ciąży od ostatniej miesiączki. Natomiast zapłodnienie następuje około dwa tygodnie później.

Obserwując 1 miesiąc ciąży, kobieta widzi u siebie pierwsze objawy jak powiększenie piersi, wahania nastroju czy zachcianki żywieniowe. Zarodek w tym czasie zagnieżdża się w macicy. Komórka zaczyna się dzielić tworząc blastocystę, która  następnie dzieli się na pół. Z połowy powstaje dziecko, a z reszty pępowina, łożysko i inne.

2 miesiąc ciąży to czas kiedy powstają wszystkie narządy dziecka, a jego serce zaczyna bić. 3 miesiąc ciąży jest okresem, w którym narządy już funkcjonują. Wykształcają się nos i oczy oraz palce u rąk i nóg. Płód coraz bardziej przypomina dziecko. Staje się ono odporne na szkodliwe czynniki jak leki, wirusy i bakterie.

4 miesiąc ciąży to moment,  w którym można już rozpoznać płeć dziecka na USG. Dziecko zaczyna się poruszać. Zaczyna też słyszeć dźwięki. Porusza klatką piersiową jako wstęp do oddychania.

5 miesiąc ciąży oznacza czas gdy u dziecka wykształcają się zmysły i pojawiają się połączenia nerwowe w mózgu. Dziecko rozpoznaje głos matki. W jelitach dziecka pojawiają się pierwsze odchody, tak zwana smółka.

6 miesiąc ciąży jest okresem rozwoju płuc. Dziecko oddycha płynem owodniowym. Oczy dziecka są już całkowicie ukształtowane i otwierają się. Dziecko może już reagować na światło.  Może już czuć dotyk i z zadowoleniem ssie swój kciuk. Pojawiają się zęby.

7 miesiąc ciąży to już przygotowanie do porodu. Dziecko często ustawia się głową w dół. Ma ono już 28 cm i jest prawie ukształtowane.

8 miesiąc ciąży oznacza dalszy rozwój organów dziecka, które coraz bardziej rozpycha się, gdyż brakuje mu miejsca. Dziecko ustawione jest główką w dół i dużo śpi. Urodzony w tym czasie wcześniak najczęściej nie ma problemów z przeżyciem.

9 miesiąc ciąży to czas kiedy trzeba w każdej chwili oczekiwać porodu, gdyż dziecko jest już całkowicie ukształtowane.