Kalendarz badań w ciąży - etapyciazy.pl

Kalendarz badań w ciąży

Kalendarz badań w ciąży
5 (100%) 1 vote

Ciąża stanowi czas, w którym kobieta musi wykonać wiele badań lekarskich w celu monitorowania przebiegu ciąży. Bardzo ważne są badania krwi w ciąży, które wykonuje się co miesiąc.  Ich celem jest stwierdzenie poziomu czerwonych krwinek u ciężarnej kobiety, aby w porę zauważyć występowanie anemii i wdrożyć leczenie.

Badania laboratoryjne w ciąży zostają zlecone przez lekarza. Niektóre badania specjalistyczne, na przykład na obecność wirusa HIV, nie są obowiązkowe.

Badania w 7-8 tydzień ciąży oznaczają wykonanie wewnętrznych badań ginekologicznych.

Badanie ginekologiczne w ciąży są bezpieczne dla ciężarnej i powtarza się kilkakrotnie  w celu wykrycia niebezpieczeństwa  przedwczesnego porodu. Wykonuje się również cytologię i badanie czystości pochwy.

Badania w 9-10 tydzień ciąży obejmują cytologię, morfologię krwi, badanie piersi, badanie pH wydzieliny pochwowej. Wykonuje się badania odnośnie przeciwciał HIV, różyczki, toksoplazmozy oraz poziomu cukru. W tym czasie powinno być wykonane badanie moczu oraz grupy krwi.

Badania w 11-14 tydzień ciąży oznaczają wykonanie USG, testów PAPP-A i HCG. Powtarza się badania ginekologiczne w ciąży oraz badania moczu. Ponadto mierzy się ciśnienie i wagę ciała.

Badania w 15-20 tydzień ciąży obejmują morfologię krwi, badanie moczu, pomiar ciśnienia i wagi ciała. Badane są również przeciwciała odpornościowe, jak również powtarza się testy PAPP-A i HCG. W tym okresie aby określić wysokość dna macicy wykonuje się badanie położnicze.

Badania w 21-26 tydzień ciąży oznaczają powtórzenie badań położniczych, ciśnienia i wagi ciała. Badamy również poziom glukozy, przeciwciała toksoplazmozy i pH wydzieliny pochwowej. Ponawiamy USG i badanie moczu. Kobieta może sama zbadać ruchliwość płodu.

Badania w 27-32 tygodniu ciąży wykonuje się badanie krwi i moczu, USG, pomiary ciśnienia i wagi ciała oraz badania położnicze.

Badania w 33-37 tydzień ciąży obejmują te same badania co w poprzednim okresie. Dodatkowo wykonuje się badanie WR czyli odczyn Wassermanna. Badamy również piersi i tętno płodu.

Badania 38-39 tydzień ciąży ponawiamy takie same badania jak w 27-32 tygodniu ciąży. Te same badania ponawia się jeszcze raz po 40 tygodniu ciąży. Dodatkowo wykonuje się badanie KTG oraz tętna płodu.