Przebieg porodu – jak wygląda poród, przygotowanie do porodu

Przebieg porodu – jak wygląda poród, przygotowanie do porodu
5 (100%) 1 vote

Przed porodem w ciele kobiety zachodzą liczne procesy i zmiany, jest to proces dynamiczny. Mięśnie macicy zmieniają ułożenie i przesuwają się do jej dna, a jej szyjka skraca się. Wyróżniamy trzy etapy porodu:

  • Pierwszy etap to okres rozwierania – zaczyna się wraz z pierwszymi skurczami porodowymi, które powtarzają się cyklicznie co 10 minut. Jego koniec następuje wraz z całkowitym rozwarciem macicy.
  • Drugim etapem jest okres wydalania – od rozwarcia szyjki macicy do urodzenia płodu.
  • Trzeci etap to okres łożyskowy – od urodzenia płodu do urodzenia popłody, czyli łożyska.
  • Czwartym etapem jest okres poporodowy, trwający 2 godziny, a następnie zaczyna się połóg.

Etapy ciąży - Poród dziecka - etapyciazy.pl

Mięśnie macicy regularnie kurczą się i rozkurczają w czasie trwania całego porodu. W czasie skurczu macica się napina i twardnieje. Trwa to od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. Szyjka macicy kurczy się i rozwiera do wielkości główki płodu. Gdy osiągnie odpowiednią wielkość, pęcherz płodowy pęka i odchodzą wody płodowe. Ilość wód płodowych wynosi ok 1/2 litra. Pierwszy okres porodu nie powinien przekroczyć 18 godzin. Jeśli skurcze nie są częste, nie ma potrzeby leżenia w łóżku. Można wówczas zrobić sobie drzemkę bądź spacerować. W czasie porodu nie podaje się żadnych pokarmów stałych.

W chwili pełnego rozwarcia szyjki macicy, główka płodu uciska dno macicy, co powoduje ucisk odbytu. Ważne by oddychać i przeć w prawidłowy sposób, nauczony podczas zajęć w szkole dla matek ciężarnych. Wówczas poród odbywa się w sposób mniej przykry i stresujący oraz trwa krócej.