Szczepienia kobiet w ciąży - jakie szczepienia powinna mieć kobieta w ciązy - etapyciazy.pl

Szczepienia kobiet w okresie ciąży – kiedy warto je robić?

Szczepienia kobiet w okresie ciąży – kiedy warto je robić?
Oceń artykuł

Szczepienia kobiet w ciąży to temat budzący żywe dyskusje i bardzo kontrowersyjny. Większość kobiet stara się unikać szczepień w czasie ciąży. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy szczepienie jest konieczne. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem dla większości szczepień. Ale  warto wiedzieć, które szczepiania są niedozwolone w czasie ciąży.

Do szczepień dopuszczalnych w czasie ciąży należy szczepienie przeciw grypie. W ciąży grypa może przebiegać bardzo ciężko. Dlatego zaleca się szczepienie w czasie ciąży u kobiet, które w pracy stykają się z wieloma osobami oraz u kobiet mających obniżoną odporność z powodu chorób przewlekłych. Szczepienia przeciw grypie u ciężarnych najlepiej wykonać od drugiego trymestru ciąży.

W przypadku ciąży wysokiego ryzyka, gdy istnieje niebezpieczeństwo cesarskiego cięcia, wskazana jest szczepionka wzw b. Szczepienie to uznawane jest za szczególnie ważne dla kobiet w ciąży, gdyż zakażenie wirusem wątroby typu B, może nastąpić w czasie nacięcia krocza. Uważa się, że szczepionka wzw b jest bezpieczna dla dziecka, gdyż nie zawiera wirusów. W przypadku tej szczepionki, podawane są trzy dawki w czasie 6 miesięcy.

Zalecane jest szczepienie kobiet w ciąży przeciwko takim chorobom jak krztusiec, błonica i tężec. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji niekorzystnej epidemiologicznie oraz wtedy gdy kobieta nie chorowała na krztusiec. Szczepionka zabezpiecza również dziecko, u którego zachorowanie na krztusiec może skończyć się powikłaniami  a nawet zgonem.

W czasie ciąży nie zaleca się szczepienia szczepionkami zawierającymi żywe bakterie, gdyż istnieje niebezpieczeństwo przeniesienia drobnoustrojów na płód. Z tego powodu niedozwolone są szczepienia przeciw gruźlicy, różyczce, śwince, odrze i ospie wietrznej.  Ponieważ zachorowanie na różyczkę w czasie ciąży grozi poważnymi wadami płodu, ważne jest aby kobiety, które nie przebyły tej choroby, zostały zbadane na okoliczność występowania przeciwciał tej choroby. Dotyczy to kobiet urodzonych przed 1973 rokiem, kiedy to szczepienia przeciw różyczce stały się obowiązkowe.

Kobiety planujące zajście w ciążę powinny wykonać szczepienia niedozwolone w czasie ciąży, przed zapłodnieniem. Warto również przed zapłodnieniem zaszczepić się przeciw grypie, krztuścowi oraz wirusowemu zapaleniu wątroby.